MUZYKA-POEZJA-TEATR-PLASTYKA-TANIEC

Niestety, nikt nie powie Ci czym jest FluxBB - musisz go poznać sam!

Nie jesteś zalogowany na forum.

#1 2023-07-29 09:13:51

Pitak
Administrator
Dołączył: 2020-05-04
Liczba postów: 193
WindowsOpera 100.0.0.0

Sensoplastyka w domu

.
Sensoplastyka w domu
- 7 pomysłów na zabawy sensoplastyczne dla dzieci
DLA RODZICÓW I NAUCZYCIELI

875px_kopalnia-soli-wieliczka-kopalnia-wiedzy-sensoplastyka-1-700-465-29-01-2021.jpeg.jpeg

Niemowlę od pierwszych chwil życia doświadcza rzeczywistości wszystkimi zmysłami. Dziecko uczy się otaczającego świata poprzez smakowanie, dotykanie, wąchanie i obserwowanie. Dziedziną, która pobudza wszechstronny rozwój dziecka jest sensoplastyka. Co to jest i na czym polegają zajęcia sensoplastyczne?

Przejdź do akapitów:

- Sensoplastyka  - co to jest?

- Zabawy sensoplastyczne - kilka przydatnych wskazówek

- Piaskownica pełna ryżu

- Masa z ryżu

- Masa solna

- Domowy piasek kinetyczny

- Ścieżki sensoryczne

- Sensoplastyka  -  pomysły na zabawę z wodą i lodem

- Pudełko rozmaitości

Sensoplastyka -  co to jest?

Zajęcia sensoplastyczne dla dzieci to różne aktywności plastyczne, które angażują jednocześnie kilka zmysłów. Plastyka sensoryczna potrafi zająć na wiele godzin nie tylko dzieci, ale i samych dorosłych.

Niewątpliwą zaletą zajęć sensorycznych jest to, że do ich przeprowadzenia można użyć ogólnodostępnych produktów, które znajdziemy w kuchni lub łazience.

Zabawy sensoplastyczne – kilka przydatnych wskazówek

Sensoplastyka w domu to najlepsze zajęcie na długie zimowe wieczory. To okazja do twórczej zabawy, gdy za oknem pada deszcz lub w mieszkaniu zatrzymała nas choroba. To rozwiązanie, by w spokoju odbyć domową kwarantannę lub urozmaicić codzienne zabawy Twoim pociechom.

Zajęcia sensoplastyczne dla dzieci wymagają przygotowania kilku przydatnych akcesoriów. Przed przystąpieniem do zabawy dobrze jest zabezpieczyć podłogę lub stół folią. Ponieważ sensoplastyka to swobodna, nieskrępowana aktywność, warto ubrać malucha w strój, który może bez obaw ubrudzić.

Zabawy sensoplastyczne możesz zorganizować popołudniową lub wieczorową porą – sprzątanie po plastyce sensorycznej połączysz wówczas z kąpielą.

Sensoplastyka w domu – oto kilka interesujących przykładów!

1920px_kopalnia-soli-wieliczka-kopalnia-wiedzy-sensoplastyka-2-700-465-29-01-2021.jpeg.jpeg

Piaskownica pełna ryżu

Jeśli Twoja pociecha uwielbia czas spędzany w piaskownicy, zorganizuj jej podobną atrakcję w domu. W tym celu użyj zwyczajnego ryżu. Potrzebujesz także barwników spożywczych i kilku plastikowych pojemników. Ryż wsypujemy do miseczek, do każdej dodajemy odrobinę wybranego barwnika oraz nieco wody. Po wymieszaniu i odczekaniu kilku minut ryż jest gotowy do zabawy. Można go mieszać, przesypywać lub tworzyć z niego kolorowe obrazy - możliwości są nieograniczone!

1920px_kopalnia-soli-wieliczka-kopalnia-wiedzy-sensoplastyka-3-700-465-29-01-2021.jpeg.jpeg


Masa z ryżu

Ryż sprawdzi się także w roli masy do budowania i lepienia ciekawych figurek i ludzików. Ugotuj biały ryż,  gdy już jest miękki, odcedź go, zostawiając odrobinę wody. Następnie dodaj barwniki w ten sam sposób, jak zostało to opisane powyżej. Ryż łatwo się formuje, jest przyjemny w dotyku i bez trudu usuniesz go z dziecięcych ubranek.

Masa solna

Kolejnym produktem do sensoplastyki, który znajdziesz w domowej spiżarni, jest sól. Zmieszaj ją z mąką w takich samych proporcjach – po 200 gram soli i mąki, a następnie 100 ml wody. W dalszej kolejności zagnieć wszystkie składniki na jednolitą masę. Możesz podzielić ją na porcje i do każdej dodać kilka kropli olejku zapachowego. O tym, czym jest masa solna, przeczytasz w naszym artykule. Sól przyda się także do malowania solą, niczym kolorowym piaskiem.

1920px_kopalnia-soli-wieliczka-kopalnia-wiedzy-sensoplastyka-4-700-465-29-01-2021.jpeg.jpeg


Domowy piasek kinetyczny

By stworzyć samodzielnie zrobiony i bezpieczny piasek kinetyczny, będzie Ci potrzebna mąka kukurydziana, olej spożywczy i barwniki. Wymieszaj je ze sobą i piasek gotowy! Olej sprawia, że masa jest bardzo elastyczna i daje się łatwo formować nawet bardzo małym artystom.

Ścieżki sensoryczne

Sensoplastyka w domu może zaangażować nie tylko dłonie, ale także stopy. W tej roli sprawdzi się specjalna ścieżka, po której dziecko może przechodzić gołymi stopami. Na podłodze możesz ułożyć folię bąbelkową, kawałek zwiniętego grubego sznura, a nawet ziarenka grochu lub fasoli. W ciepłe letnie dni sensoplastykę możesz zorganizować w przydomowym ogródku i spacerować w nim na bosaka. Ależ to frajda!

1920px_kopalnia-soli-wieliczka-kopalnia-wiedzy-sensoplastyka-5-700-465-29-01-2021.jpeg.jpeg

Sensoplastyka  - pomysły na zabawę z wodą i lodem

Zajęcia sensoplastyczne dla dzieci przy użyciu wody doskonalą uważną obserwację i umiejętność porównywania. W kilku miskach umieść drobne dziecięce przedmioty – mogą to być klocki lub figurki zwierząt. Poprzez przelewanie wody z jednego naczynia do drugiego dziecko obserwuje, jak zmienia się wysokość wody, może też wrzucać kostki lodu do ciepłej wody i czekać, aż się rozpuszczą.

Pudełko rozmaitości

Jak wpłynąć na dziecięcą wyobraźnię? Wrzuć do kartonowego pudełka lub woreczka kilka przedmiotów o różnych kształtach i fakturach. Możesz zasłonić maluchowi oczy chusteczką, by pogłębić jego doznania. Zadaniem dziecka jest wyciąganie po jednej rzeczy, dotykanie jej i zgadywanie, co trzyma w ręce. Możecie też zamienić się rolami, to okazja do wspólnej zabawy i budowania więzi.

1920px_kopalnia-soli-wieliczka-kopalnia-wiedzy-sensoplastyka-6-700-465-29-01-2021.jpeg.jpeg

Kiedy jeszcze sprawdza się sensoplastyka? Pomysły na doświadczanie wszystkimi zmysłami możesz realizować poza domem. Spacer w lesie, chodzenie na bosaka po plaży, brodzenie w wodzie jeziora – to dodatkowa okazja, by trenować z dzieckiem uważność i umiejętność skupienia.

Świetnym pomysłem jest rodzinna wyprawa do Kopalni Soli Wieliczka i skorzystanie z Trasy Turystycznej. Podczas zwiedzania podziemnych pomieszczeń możesz dziecko może dotknąć solnych ścian i na własne oczy przekonać się, jak przyroda potrafi kształtować niezwykłe formy skalne. To czas, by być razem i cieszyć się wspólnym odkrywaniem świata!

Bibliografia:

1. Sensoplastyka – z czym to się je?, https://moi-mili.pl/sensoplastyka-czym-sie-je/
2. 15 pomysłów na zabawy sensoryczne, https://dziecisawazne.pl/15-zabaw-senso … maluszkow/


https://www.kopalnia.pl/kopalnia-wiedzy … zieci-4ns9   
.

Offline

Użytkowników czytających ten temat: 0, gości: 1
[Bot] ClaudeBot

Stopka

Forum oparte na FluxBB

Darmowe Forum
deriverpg - klub - osiedleperlowe - elysiumofnight - tigersquad