MUZYKA-POEZJA-TEATR-PLASTYKA-TANIEC

Niestety, nikt nie powie Ci czym jest FluxBB - musisz go poznać sam!

Nie jesteś zalogowany na forum.

#1 2021-01-13 19:35:24

Pitak
Administrator
Dołączył: 2020-05-04
Liczba postów: 193
WindowsChrome 87.0.4280.141

Piosenki Zespołu Wokalnego UNI VERSUM - Koszalin

.

Najpiękniejsza jest moja ojczyzna. Uni Versum - UTW-Politechnika Koszalińska


Piosenkę z repertuaru folkowego zespołu "No To Co"  wykonał zespół wokalny UNI VERSUM (Ku Jedności) - Uniwersytetu Trzeciego Wieku (UTW) Politechniki Koszalińskiej pod dyrekcją Władysława Pitaka podczas "Wieczoru Literacko-Muzycznego”  Krajowego Bractwa Literackiego z okazji Światowego Dnia Poezji, który odbył się 31.03.2018 r. w Teatrze Propozycji  DIALOG w Koszalinie.

#

Kilka zdań  o  założycielu zespołu NO TO CO .   Piotr Janczerski, właściwie Piotr Janik (ur. 8 września 1938 w Łodzi, zm. 6 marca 2018 tamże) – polski wokalista i autor tekstów piosenek, także aktor, scenarzysta i reżyser.

Ukończył Państwową Szkołę Instruktorów Teatralnych w Łodzi. Uprawnienia aktora estradowego uzyskał w 1961 roku. W 1963 r. został konferansjerem, a później wokalistą zespołu Niebiesko-Czarni, z którym współpracował od 1963 do 1967 i z którym w 1967 roku wystąpił w filmie pt. Mocne uderzenie. Po odejściu z zespołu (1967) założył folkowy zespół No To Co, z którym związany był do 1971 r.

Od połowy lat osiemdziesiątych artysta reżyserował widowiska plenerowe i współpracował z grupą Babsztyl (1983–1985. Zajmował się także kompozycją oraz pisaniem tekstów piosenek i scenariuszy programów dla dzieci.

W 1993 roku reaktywował grupę No To Co, z którą koncertował w Polsce oraz USA i Kanadzie.
Wśród nagród, które zdobył, jest medal 200-lecia USA za przygotowane widowiska Wieczerza wigilijna u księcia Radziwiłła, Panie Kochanku dla Polonii amerykańskiej.

Za popularyzację polskiego folkloru otrzymał nagrodę państwową III stopnia Ministra Kultury i Sztuki oraz nagrodę Przewodniczącego Komitetu ds. Radia i Telewizji.

#

Autorka nagrania: Tatiana Pitak

Film został opublikowany na:

https://youtu.be/wQmVIRWZm8o

.

Wiadomość dodana po 02 min 45 s:
.
Takie ładne oczy. Zespół "Uni Versum" - UTW-Politechnika Koszalińska

Takie ładne oczy – piosenka z 1968 roku, którą skomponował Seweryn Krajewski, do słów Marka Dagnana. W tym samym roku utwór został nagrany przez zespół Czerwone Gitary. Został on wydany w marcu 1968 roku, na albumie Czerwone Gitary (3), a także na singlu.

W czerwcu 1968 roku, podczas 6. edycji Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu zespół Czerwone Gitary zdobył Nagrodę Przewodniczącego Komitetu ds. Radia i Telewizji, za piosenkę „Takie ładne oczy”.

Piosenkę  "Takie ładne oczy" wykonał zespół wokalny „UNI VERSUM” (Ku Jedności) - Uniwersytetu Trzeciego Wieku (UTW) Politechniki Koszalińskiej pod dyrekcją Władysława Pitaka podczas  "Karnawałowego Koncertu” dla słuchaczy UTW  PK, który odbył się 31.01.2018 r. w auli Politechniki Koszalińskiej.

Autorka nagrania: Tatiana Pitak

Film został opublikowany na:

https://youtu.be/FRXy8asOEys
.

Wiadomość dodana po 05 min 44 s:
.

Wszyscy Polacy. Zespół "Uni Versum" - UTW-Politechnika Koszalińska

Piosenka „Wszyscy Polacy” – przebój zespołu Bayer Full – najstarszego  i jednego  z najpopularniejszych zespołów nurtu polskiej muzyki tanecznej (disco polo). Liderem i wokalistą zespołu jest Sławomir Świerzyński.

Zespół istnieje od 19 listopada 1984 roku. Na początku swojego istnienia zespół występował na weselach, a później także na przeglądach i festiwalach, w tym przeglądach piosenki turystycznej i poezji śpiewanej

Największą siłą disco polo jest prosty, ale strukturyzujący całość rytm, który ma wprawić ciało słuchacza w taneczny ruch. To właśnie rytmika sprawia, że potoczne  teksty przestają  na parkiecie przeszkadzać, a naiwna melodia – obrażać wyrafinowane ucho.

Piosenkę "Wszyscy Polacy" wykonał zespół wokalny UNI VERSUM (Ku Jedności) - Uniwersytetu Trzeciego Wieku (UTW) Politechniki Koszalińskiej pod dyrekcją Władysława Pitaka podczas "Karnawałowego Koncertu” dla słuchaczy UTW  PK, który odbył się 31.01.2018 r. w auli Politechniki Koszalińskiej.

Autorka nagrania: Tatiana Pitak

Film został opublikowany na:

https://youtu.be/-CsvwdvlNuE
.

Wiadomość dodana po 08 min 55 s:
.

Pada śnieg. Zespół "Uni Versum" - UTW-Politechnika Koszalińska

Jingle Bells – utwór muzyczny znany również pod nazwą One Horse Open Sleigh. Oryginalną wersję utworu napisał amerykański kompozytor James Pierpont (1822–1893), która została zarejestrowana 16 września 1857 roku jako One Horse Open Sleigh.

Znanych jest kilka wersji tego utworu, liczne wersje narodowe (których słowa czasami mają niewiele wspólnego z oryginalnym tekstem piosenki), a także liczne przeróbki i parodie.

Tekst piosenki: James Pierpont (1822-1893) / piosenka świąteczna amerykańska
Muzyka: Na melodię Jingle bells
Autor Tłumaczenia: Elżbieta Zechenter-Spławińska

Piosenkę "Pada śnieg" wykonał zespół wokalny UNI VERSUM (Ku Jedności) - Uniwersytetu Trzeciego Wieku (UTW) Politechniki Koszalińskiej pod dyrekcją Władysława Pitaka podczas "Karnawałowego Koncertu” dla słuchaczy UTW  PK, który odbył się 31.01.2018 r. w auli Politechniki Koszalińskiej.

Autorka nagrania: Tatiana Pitak

Film został opublikowany na:

https://youtu.be/n7s_eYcch14

.

Wiadomość dodana po 12 min 08 s:
http://www.pitak.oxn.pl/viewtopic.php?id=18

Wiadomość dodana po 48 min 40 s:
.

Pada śnieg. Zespół "Uni Versum" - UTW-Politechnika Koszalińska

Jingle Bells – utwór muzyczny znany również pod nazwą One Horse Open Sleigh. Oryginalną wersję utworu napisał amerykański kompozytor James Pierpont (1822–1893), która została zarejestrowana 16 września 1857 roku jako One Horse Open Sleigh.

Znanych jest kilka wersji tego utworu, liczne wersje narodowe (których słowa czasami mają niewiele wspólnego z oryginalnym tekstem piosenki), a także liczne przeróbki i parodie.

Tekst piosenki: James Pierpont (1822-1893) / piosenka świąteczna amerykańska
Muzyka: Na melodię Jingle bells
Autor Tłumaczenia: Elżbieta Zechenter-Spławińska

Piosenkę "Pada śnieg" wykonał zespół wokalny UNI VERSUM (Ku Jedności) - Uniwersytetu Trzeciego Wieku (UTW) Politechniki Koszalińskiej pod dyrekcją Władysława Pitaka podczas  Wieczoru Literacko-Muzycznego Krajowego Bractwa Literackiego 29-01-2018 r. w Klubie KSM NASZ DOM w Koszalinie.

https://youtu.be/wuTMsg_nfSw

.

Wiadomość dodana po 51 min 48 s:
.

Pada śnieg - Zesp.Wokalny Uniw.3.Wieku-Politechnika Koszalińska

Pada śnieg (Jingle Bells)  – utwór muzyczny znany również pod nazwą One Horse Open Sleigh. Oryginalną wersję utworu napisał amerykański kompozytor James Pierpont (1822–1893), która została zarejestrowana 16 września 1857 roku jako One Horse Open Sleigh[

Znanych jest kilka wersji tego utworu, liczne wersje narodowe (których słowa czasami mają niewiele wspólnego z oryginalnym tekstem piosenki), a także liczne przeróbki i parodie.
Autorką polskiego tekstu zatytułowanego „Dzwonki sań" jest Elżbieta Zechenter-Spławińska.

Nagranie pochodzi z Koncertu Świątecznego, który odbył się w Centrum Kultury 105 w Koszalinie w dniu  09.01.2018 r.  Tę kolędę  zaśpiewał   Zespół Wokalny Uniwersytetu 3. Wieku przy Politechnice  Koszalińskiej  pod dyrekcją Władysława Pitaka.

Nagranie: Władysław Pitak

https://youtu.be/WO3e8vAa0Q0

.

Wiadomość dodana po 1 h 02 min 56 s:
.
How Deep is Your Love - Bee Gees + Uni Versum (PL).


W środę 17 kwietnia 2019 r. w Klubie "Nasz Dom" w Koszalinie,  w czasie wieczoru literacko-muzycznego Krajowego Bractwa Literackiego,  wystąpiła Grupa Wokalno-Estradowa "Uni-Versum" z Klubu KSM NASZ DOM w Koszalinie, którą prowadzi Władysław Andrzej Pitak.
.
Do Grupy Wokalno-Estradowej "Uni-Versum" należą: Halina Polańska, Barbara Szulc-Kalińska, Helena Furmańczuk, Danuta Staniszewska, Danuta Tyburska, Józefa Grycner i Piotr Jerzy Kawa.
.
Grupa jest  prowadzona przez jej kierownika i dyrygenta Władysława Andrzeja Pitaka, który do tej piosenki napisał polskie słowa.
.
Kamera: Tatiana Pitak
How Deep Is Your Love  (Jak wielka jest miłość Twa)
Muzyka: Bee Gees
Słowa polskie: Władysław Andrzej Pitak

#   
   
1.  Budzisz  mnie , kiedy wstaje dzień.
     Jesteś  tu blisko, kiedy pada deszcz .           
     W każdy czas, gdy uciekają moje sny
     Do ramion płynie ciepło Twoich   rąk.           
.
Sen to może był w ranek letnich dni.
Ty  wpadasz  bez słów i oddalasz  się.             
A ja chciałbym wiedzieć , jak,
Jak wielka  miłość  Twa?                     
.
Refren:  Dzień po dniu mijają  noce  ,
Z Tobą o raju dużo śnię.                                     
Zbudź mnie z tego snu, nadzieją bądź,             
Radością bądź i podaruj miłość swą.               
Ogrzej  mnie  ciepłem ramion Twych.             
.
  2. Razem  idziemy  drogą Twą.                             
   Powiedz mi ,  ile darowałeś  dni.                     
  Będę  tam,  gdzie  rozkażesz  w nocy, 
  W  dzień i gdy  pada  duży deszcz.                   
             
Sen to może był w ranek letnich dni.
Ty wracasz  i bez słów oddalasz się.               
A ja  chciałbym wiedzieć , jak,
Jak wielka  miłość Twa ?   
.                   
Refren:    Dzień po dniu mijają  noce  ,
Z Tobą o raju dużo śnię.                                     
Zbudź mnie z tego snu, nadzieją bądź,             
Radością bądź i podaruj miłość swą.           
Ogrzej  mnie  ciepłem ramion Twych.             
.
3. zwrotka poniżej  jest śpiewana bez słów,
        tylko       [na,na,na,na,na.itd ])
.
Sen to może był w ranek letnich dni.
Ty  wracasz  bez słów i   oddalasz  się.             
A ja chciałbym wiedzieć,  jak,
Jak wielka  miłość Twa ?
.
3 x Refren:  Dzień po dniu mijają  noce,
Z  Tobą  o  raju dużo  śnię.
Zbudź mnie z tego snu, nadzieją bądź.           
Radością bądź   i podaruj miłość swą.             
A ty nic  nie mówisz, zło rozdziela nas.       
.
(po  muzyce, na ciszy)
Panie Boże mój ...                   

#

https://www.youtube.com/watch?v=9waCKQCmcXE


17.04.2019 r.

.

Offline

#2 2021-03-02 17:07:53

aktor
Użytkownik
Dołączył: 2021-01-13
Liczba postów: 27
WindowsChrome 88.0.4324.182

Odp: Piosenki Zespołu Wokalnego UNI VERSUM - Koszalin

.
"O mój rozmarynie". Wyk. "Uni Versum" z Koszalina

Piosenka wykonana przez zespół wokalno-estradowy "Uni Versum" (łac. ku jedności) podczas programu wg scenariusza i w reżyserii Władysława Pitaka pt. "Karnawałowy kwiatek do kożucha" 27.02.2019 w Klubie KSM NASZ DOM w Koszalinie .
.

Uroczystego powitania uczestników dokonała Pani Anna Szot - kierowniczka Klubu KSM NASZ DOM w Koszalinie.
.
Władysław Andrzej Pitak krótko opowiedział o scenografii autorstwa plastyka-artysty Wiesławy Kurowskiej. W centralnym miejscu - na scenie duża rama do obrazu z przywieszonym półkożuszkiem wieśniaczym i przyczepioną doń czerwoną różą, a obok manekin wystawowy ubrany w przepiękną suknię karnawałową pani Wiesi Kurowskiej.
.
Na proscenium , po lewej stronie obrazy przedstawiające polską zimę i kwiaty w różnych formach wegetacyjnych autorstwa W.Kurowskiej, a po prawej stronie proscenium obrazy karnawałowe Roseline Łazowskiej, Tatiany Pitak, Bernadety Pewniak i Krystyny Markiewicz .
.
Całość  pięknie oświetlona sprawiała wrażenie krainy z tysiąca i jednej nocy, a bufet zaopatrzony w zapustowe pączki , ciasta i napoje zachęcał do wspólnej zabawy.
.
Serdecznie podziękowania za współudział w tworzeniu spotkania dla Wiesławy Kurowskiej, Roseline Łazowskiej, Tatiany Pitak, Bernadety Pewniak, Krystyny Markiewicz, Stanisławy Schreuder, KBL oddział w Koszalinie, ZPARP, PTTK w Koszalinie, Zespołu Pracy Twórczej Plastyki w Koszalinie, Zespołu Wokalno- Estradowego UNI VERSUM.
.
Autor: foto+wideo: RP
.
Link do filmu:

https://youtu.be/OgDT-n3deIQ

.

Wiadomość dodana po 02 min 57 s:
.

"Żołnierz dziewczynie nie kłamie". wyk."Uni Versum" z Koszalina


Piosenka wykonana przez zespół wokalno-estradowy "Uni Versum" (łac. ku jedności) podczas programu wg scenariusza i w reżyserii Władysława Pitaka pt. "Karnawałowy kwiatek do kożucha" 27.02.2019 w Klubie KSM NASZ DOM w Koszalinie .
.
Uroczystego powitania uczestników dokonała Pani Anna Szot - kierowniczka Klubu KSM NASZ DOM w Koszalinie.
.
Władysław Andrzej Pitak krótko opowiedział o scenografii autorstwa plastyka-artysty Wiesławy Kurowskiej. W centralnym miejscu - na scenie duża rama do obrazu z przywieszonym półkożuszkiem wieśniaczym i przyczepioną doń czerwoną różą, a obok manekin wystawowy ubrany w przepiękną suknię karnawałową pani Wiesi Kurowskiej.
.
Na proscenium , po lewej stronie obrazy przedstawiające polską zimę i kwiaty w różnych formach wegetacyjnych autorstwa W.Kurowskiej, a po prawej stronie proscenium obrazy karnawałowe Roseline Łazowskiej, Tatiany Pitak, Bernadety Pewniak i Krystyny Markiewicz .
.
Całość pięknie oświetlona sprawiała wrażenie krainy z tysiąca i jednej nocy, a bufet zaopatrzony w zapustowe pączki , ciasta i napoje zachęcał do wspólnej zabawy. . Serdecznie podziękowania za współudział w tworzeniu spotkania dla Wiesławy Kurowskiej, Roseline Łazowskiej, Tatiany Pitak, Bernadety Pewniak, Krystyny Markiewicz, Stanisławy Schreuder, KBL oddział w Koszalinie, ZPARP, PTTK w Koszalinie, Zespołu Pracy Twórczej Plastyki w Koszalinie, Zespołu Wokalno- Estradowego UNI VERSUM.
.
Autor: foto+wideo: RP

.
Link do filmu:

https://youtu.be/sLBlOQIHw0E

.

Wiadomość dodana po 07 min 23 s:
.

It's a heartache (To ból serca). wyk. "Uni Versum" z Koszalina


Piosenka "It's a heartache"z repertuaru Bonnie Tyler (z polskimi słowami) wykonana przez zespół wokalno-estradowy "Uni Versum" (łac. ku jedności) podczas programu wg scenariusza i w reżyserii Władysława Pitaka pt. "Karnawałowy kwiatek do kożucha" 27.02.2019 w Klubie KSM NASZ DOM w Koszalinie .
.
Uroczystego powitania uczestników dokonała Pani Anna Szot - kierowniczka Klubu KSM NASZ DOM w Koszalinie.
.
Władysław Andrzej Pitak krótko opowiedział o scenografii autorstwa plastyka-artysty Wiesławy Kurowskiej. W centralnym miejscu - na scenie duża rama do obrazu z przywieszonym półkożuszkiem wieśniaczym i przyczepioną doń czerwoną różą, a obok manekin wystawowy ubrany w przepiękną suknię karnawałową pani Wiesi Kurowskiej.
.
Na proscenium , po lewej stronie obrazy przedstawiające polską zimę i kwiaty w różnych formach wegetacyjnych autorstwa W.Kurowskiej, a po prawej stronie proscenium obrazy karnawałowe Roseline Łazowskiej, Tatiany Pitak, Bernadety Pewniak i Krystyny Markiewicz .
.
Całość pięknie oświetlona sprawiała wrażenie krainy z tysiąca i jednej nocy, a bufet zaopatrzony w zapustowe pączki , ciasta i napoje zachęcał do wspólnej zabawy.
.
Serdecznie podziękowania za współudział w tworzeniu spotkania dla Wiesławy Kurowskiej, Roseline Łazowskiej, Tatiany Pitak, Bernadety Pewniak, Krystyny Markiewicz, Stanisławy Schreuder, KBL oddział w Koszalinie, ZPARP, PTTK w Koszalinie, Zespołu Pracy Twórczej Plastyki w Koszalinie, Zespołu Wokalno- Estradowego UNI VERSUM.
.
Autor: foto+wideo: RP




#

To ból serca   (słowa polskie: Władysław Pitak)
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
(inspiracja Bonnie Tyler - It's a heartache)
.
(4 takty – wstęp instrumentalny)
.
To ból serca zagrał swoją rolę,
Trafił mnie  z pantofla, kiedy byłem w dole.
To gra głupia - tylko nerwów wojna,
Jak zabawa w deszczu z parasolem klowna.
To ból serca - kocham go namiętnie,
Ramion mi nie złamał i nóg nie podetnie.
.
Nie bądź kiep i miłość daj.  Okaż jej zależność swą , tak – ty
Kiedy ją odnajdziesz – bierz, Nie bądź singlem – mężem bądź - od dziś
.
To ból serca zagra swoją rolę,
Trafi cię z pantofla, kiedy będziesz w dole.
To gra głupia -  tylko nerwów wojna,
Jak  zabawa w deszczu z parasolem klowna.

(8 taktów - instrumentalnie)
.
Kochaj więc dziewczynę swą, ona  ciebie kocha też – do krwi.
Klamka już zapadła – TAK, serce parę swoją ma – od dziś.
.
To ból serca zagra swoją rolę,
Trafi cię z pantofla, kiedy będziesz w dole.
To gra głupia -  tylko nerwów wojna
Jak  zabawa w deszczu z parasolem klowna.
To  ból serca – kochaj go namiętnie, 
Ramion ci nie złamie i nóg nie podetnie.
To ból serca …
#

Wiadomość dodana po 19 min 52 s:
.
https://www.youtube.com/watch?v=w6saJ5LbtyA
.

Offline

#3 2022-06-05 19:58:33

aktor
Użytkownik
Dołączył: 2021-01-13
Liczba postów: 27
WindowsChrome 100.0.4896.75

Odp: Piosenki Zespołu Wokalnego UNI VERSUM - Koszalin

Zamieszczono: 31 maja —  Dyrygent (zawód)

Rozpoczęcie nowej pracy w firmie Klub KSM NASZ DOM w Koszalinie

Koszalin
Zespół wokalno-estradowy UNIVERUM istnieje od 2017 roku, najpierw jako chór kameralny przy Uniwersytecie III wieku Politechniki Koszalińskiej, a następnie od 2018 r. jako zespól wokalno-estradowy przy Klubie KSM NASZ DOM w Koszalinie. Od początku istnienia zespołu instruktorem i dyrygentem jest aktor i reżyser estradowy, pedagog kultury, muzykoterapeuta i dyrygent wokalno-instrumentalny - Władysław Pitak

•    Sowa Alicja
Gratulacje
i życzenia dalszej twórczej pracy artystycznej.

Władysław Pitak
Sowa Alicja Dziękuję i pozdrawiam.

Henryk Małek
Jednak muszę przyznać, że odpoczynek jest ci nieznany. Kultura na tym zyska, ale czy ci na górze to wiedzą o tym śmiem wątpić? Cały czas obserwuję twoją dla kultury, zastanawiam się, czy jeszcze przyśpieszysz, czy już jedziesz na ostatnim biegu. Z pozdrowieniem z Hiszpanii

Władysław Pitak
Henryk Małek Ależ oczywiście, że odpoczywam... pracując. Trochę ten mój mózg czasami płata mi figla swoimi niespodziankami. Kiedy idę spać daję , czasami nawet trudne, zadania taktyczne i artystyczne do rozwiązania, a ten łobuz o drugiej , czasami o trzeciej w nocy, budzi mnie z głośnym "eureka" i do rana już nie śpię, bo muszę z nim trochę "pogadać". Niczego nie robię dla tych , co na górze, zawsze swoją prace traktowałem jako zabawę serio. Szczególnie , kiedy bywałem wodzirejem na balach, kiedy tworzyłem spotkania teatralne, z muzyką i poezją. Nie interesują mnie opinie i osądy, bo niczego nie robię dla nagrody, chociaż zdarzało mi się jakąś otrzymać. Na pewno wielka w tym zasługa przyjaciół i dobrych ludzi. Wydaje mi się , że dam radę jeszcze przyspieszyć, bo wiem , na którym biegu powinno się to robić. Czasami na trójce - czwórce, nigdy na szóstce. Serdecznie dziękuję za pozdrowienia i wzajemnie pozdrawiam.

Henryk Małek
Kiedyś były czasy gdy oddawałem całego siebie dla młodzieży, każdy wolny czas poświęcałem dla innych. Aż dotarłem do miejsca gdzie straciłem wszystko rodzinę i to czego się dorobiłem i na tym zakończyłem prace dla innych. Dlatego podziwiam twój upór twórczy.

Anna Rakowska
Gratulacje

Ewa Maria Greg
Pieknie.
Gratulacje
o   
Władysław Pitak odpowiedział

Halina Wilczyńska
Gratulacje
! Jestem pełna podziwu .

Władysław Pitak odpowiedział

Stanislawa Schreuder
Gratuluję i pięknie pozdrawiam


Władysław Pitak odpowiedział

Bolesława Duzinkiewicz
Gratulacje

GIPHY

o   
Władysław Pitak odpowiedział


Jan Półgęsek
GRATULACJE
oraz powodzenia w nowej pracy.   

Władysław Pitak
Jan Półgęsek W Klubie KSM NASZ DOM pracuję społecznie od wielu lat. Podoba mi się w NASZYM DOMU. Serdecznie pozdrawiam.

o   
Grażyna Kietrys

Tenor


Halina Pol
i tak trzymaj

Władysław Pitak
Halina Pol Samemu daleko się nie zajedzie.

Halina Pol
a zespół to co?

Władysław Pitak

Halina Pol Jest zespół? No to do dzieła . Już niedługo wakacje, trzeba zrobić program dla dzieci kolonijnych.

Halina Pol
zgoda


Krzysztofa Fedyniak

GIPHY

Danuta Tyburska

Bozena Dzielinska

GIPHY

Offline

Użytkowników czytających ten temat: 0, gości: 1
[Bot] claudebot

Stopka

Forum oparte na FluxBB

Darmowe Forum
klanarchia - jobban - emsleader - shadowops - klekotownia