MUZYKA-POEZJA-TEATR-PLASTYKA-TANIEC

Niestety, nikt nie powie Ci czym jest FluxBB - musisz go poznać sam!

Nie jesteś zalogowany na forum.

#1 2022-11-22 13:17:47

terapeuta
Użytkownik
Dołączył: 2021-03-18
Liczba postów: 33
WindowsOpera 92.0.0.0

26-01-2020. Chór Politechniki Koszalińskiej CANZONA w Katedrze

.
Data premiery: 18 gru 2020

„Z narodzenia Pana” albo „Z narodzenia Pana dzień dziś wesoły” – polska kolęda pochwalna, nawiązująca tekstem do najstarszych i pochodzących z łaciny pieśni okresu Bożego Narodzenia.

Znana jest dzięki ks. Michałowi Marcinowi Mioduszewskiemu z suplementu do Śpiewnika kościelnego z 1842 roku.

Najsłynniejsza melodia pastorałki pochodzi również z ww. Dodatku, choć powstało co najmniej kilka wersji. Ta właśnie najpopularniejsza ma charakter skocznego i marszowego mazura.

Kolędę „ Z  narodzenia Pana”  zaśpiewał Chór Politechniki Koszalińskiej CANZONA pod dyrekcją dra hab. Radosława Wilkiewicza  w czasie koncertu    26 stycznia 2020 w Katedrze Koszalińskiej.

Nagrania dokonał: Władysław Pitak

https://youtu.be/3m-f0NMYeZI
.

Wiadomość dodana po 04 min 14 s:
.
Lulajże Jezuniu. Chór Politechniki Koszalińskiej CANZONA
===================================
Data premiery: 18 gru 2020

"Lulajże, Jezuniu" – kolęda polska o charakterze kołysanki, powstała najprawdopodobniej w drugiej połowie XVII wieku.

Najwcześniejsza zachowana wersja tekstu pochodzi ze zbioru z 1705, przechowywanego w Archiwum Archidiecezjalnym w Poznaniu.

Kolęda stanowiła inspirację dla wielu twórców, m.in. Fryderyk Chopin wykorzystał jej motyw w środkowej części swego scherzo h-moll op. 20.
Cytat z kolędy pojawił się również w utworze Jacka Kaczmarskiego pt. Wigilia na Syberii. W III akcie Betlejem polskiego Lucjana Rydla chór aniołów śpiewa Lulajże, Jezuniu.

Kolęda Lulajże, Jezuniu kojarzona jest z polskością, do jej melodii niejednokrotnie układano więc w związku z aktualnymi wydarzeniami nowe teksty o wymowie patriotycznej. Istnieje m.in. jej legionowa wersja autorstwa Ludwika Markowskiego czy inspirowana strajkiem szkolnym we Wrześni przeróbka Kajetana Sawczuka, podlaskiego poety i działacza niepodległościowego.

Kolęda Lulajże, Jezuniu jest znana także poza granicami Polski. We Francji została ona przetłumaczona na Nuit de lumière.

Kolędę „Lulajże, Jezuniu”  zaśpiewał Chór Politechniki Koszalińskiej CANZONA pod dyrekcją dra hab. Radosława Wilkiewicza  w czasie koncertu    26 stycznia 2020 w Katedrze Koszalińskiej.

Nagrania dokonał: Władysław Pitak

https://youtu.be/NpCkALLbn_0
.

Wiadomość dodana po 06 min 36 s:
.
Tryumfy Króla Niebieskiego. Chór Politechniki Koszalińskiej CANZONA
===========================================
Data premiery: 18 gru 2020

Tryumfy Króla Niebieskiego – kolęda polska powstała w połowie XVIII wieku. Najstarszy zapis tekstu i melodii został sporządzony przez Annę Kiernicką ze Zgromadzenia Sióstr Benedyktynek i znajduje się w kancjonale pochodzącym z 1754.

Tekst kolędy zamieścił ks. Michał Marcin Mioduszewski w Śpiewniku kościelnym w 1853, natomiast zapis melodii znajduje się w Śpiewniczku zawierającym pieśni kościelne autorstwa ks. Jana Siedleckiego wydanym w Krakowie w 1879.

Kolędę „Tryumfy Króla Niebieskiego  zaśpiewał Chór Politechniki Koszalińskiej CANZONA pod dyrekcją dra hab. Radosława Wilkiewicza  w czasie koncertu    26 stycznia 2020 w Katedrze Koszalińskiej.

Nagrania dokonał: Władysław Pitak

https://youtu.be/jLHHh8V7HFU
.

Wiadomość dodana po 08 min 47 s:
.
White Christmas. Chór Politechniki Koszalińskiej CANZONA.
=====================================
Data premiery: 18 gru 2020

"White Christmas" – piosenka autorstwa Irvinga Berlina z 1941, pierwotnie wykonywana przez Binga Crosby’ego i Marthę Mears w filmie "Gospoda świąteczna" (1942). Od tamtego czasu pozostaje jedną z najbardziej popularnych i znanych piosenek popkultury anglosaskiej, rokrocznie przypominanej w czasie świąt Bożego Narodzenia.

Za tę piosenkę film „Gospoda świąteczna” zdobył Oscara w kategorii „najlepsza piosenka” za 1942 rok przyznanej na 15. ceremonii wręczenia Oscarów.

Piosenka „White Christmas” w wykonaniu Binga Crosby’ego pojawiała na liście magazynu Billboard każdego roku przez dwadzieścia lat (od 1942 do 1962). To wykonanie utrzymywało się 14 tygodni na szczycie list muzyki pop tygodnika Billboard, począwszy od 1942. Według Księgi rekordów Guinnessa utwór jest najlepiej sprzedającym się singlem w historii muzyki rozrywkowej.

Piosenkę "White Christmas" zaśpiewał Chór Politechniki Koszalińskiej CANZONA pod dyrekcją dra hab. Radosława Wilkiewicza  w czasie koncertu   26 stycznia 2020 w Katedrze Koszalińskiej.

Nagrania dokonał: Władysław Pitak

https://youtu.be/fSHkVqknSDE
.

Offline

Użytkowników czytających ten temat: 0, gości: 1
[Bot] ClaudeBot

Stopka

Forum oparte na FluxBB

Darmowe Forum
tv-pl - zorska - pamietnikibravo - nanase - armyofsamurai